Kun mauista tulee matkailuelämyksiä

Mikä meille paikallisille on tavallista, voi matkailijalle olla ainutlaatuinen elämys. Metsän mustikat, paikallinen ruoka, sauna, luonto, vuodenajat ja pienet kohtaamiset voivat muodostaa kokemuksia, joiden vuoksi alueellemme halutaan tulla.

Maut matkailuelämyksiksi -hankkeen projektipäällikkö Teija Koivisto pohtii artikkelissaan, kuinka eteläisen Etelä-Pohjanmaan tuttuja vahvuuksia voidaan katsoa uudesta näkökulmasta – matkailijan silmin. Hankkeen aikana on kartoitettu alueen ruokamatkailun tarjontaa, tuotu yrittäjiä yhteen, tehty opintomatkoja sekä etsitty uusia tapoja yhdistää paikallinen ruoka, luonto, tarinat ja palvelut matkailuelämyksiksi.

Artikkelin keskeinen ajatus on yksinkertainen: aina ei tarvitse keksiä kokonaan uutta. Se, mikä meille on arkista, voi toiselle olla juuri matkan kiinnostavin kokemus.

Miten tavallisesta mustikasta voi syntyä matkailuelämys? Entä mitä mahdollisuuksia omasta ympäristöstämme jää meiltä itseltämme huomaamatta?

Lue Teija Koiviston kirjoittama artikkeli kokonaisuudessaan alla olevasta PDF-tiedostosta.

[Avaa PDF: Kun mauista tulee matkailuelämyksiä]